Beklediğimiz haber geldi: İftardan 1 saat sonra Türk kahvesi…

TÜRK KAHVESİNİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Paylaş

TÜRK KAHVESİNİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Kültürümüzün en lezzetli öğelerinden biri olan Türk kahvesinin faydaları hakkında her geçen gün yeni bir şey öğreniyoruz.

Kahve içeriğinde bulunan klorojenik asit gibi birçok faydalı maddeyle karaciğer yağlanmasını azaltıyor, safra taşı oluşumunu engelliyor, iştahı kesiyor.

Ramazan’da Türk kahvesi için en doğru zamanın iftardan hemen sonra değil bir saat sonra olduğunu söyleyen Diyetisyen Ayşegül Bahar, “İftardan bir saat sonra içilen Türk Kahvesi, iştahınızı bastırıp gece boyunca sağlıksız atıştırmalıklardan sizi uzak tutar. Devam eden sindirim sürecine yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sebebiyle kalori yakımını artırır, vücudun yağ üretimini ve depolamasını azaltabilir” diyor.

Paylaş

“YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIYOR”

Diyetisyen Bahar, Türk kahvesinin faydalarına dair şunları şöylüyor:

Türk kahvesi hazmı kolaylaştırır, sindirim sistemindeki kasların hareketini uyarır ve bağırsakların daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca kafein içeriği sayesinde tüm kafeinli içecekler gibi metabolizmayı ve yağ yakımını da hızlandırır. Türk kahvesi sade olarak içildiğinde sıfıra yakın kalorisi ile kilo verme hedefi olanlar için ideal içeceklerden biridir. Düzenli kahve tüketimi yağların parçalanıp yağ asitlerine dönüşmesine yardımcı olur ve böylelikle vücut yağları enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar.

BEYİN FONKSİYONLARINI DA OLUMLU ETKİLİYOR

Paylaş

BEYİN FONKSİYONLARINI DA OLUMLU ETKİLİYOR

Bahar, Ramazan’da Türk kahvesinin oruç sonrasındaki faydalarını ise şu şekilde sıralıyor:

Türk kahvesi uyanıklığı ve enerji düzeylerini yükseltir. Kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Ayrıca beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri vardır. Uzun süreli açlığın sebep olduğu konsantrasyon eksikliği ve bilişsel fonksiyonlardaki düşüş Türk kahvesi sayesine artabilir.

İlgili Haber
Bugüne kadar yıkadığınız telvelere üzüleceksiniz: Kahve telvesiyle güzelleşmenin 8 yolu
Bugüne kadar yıkadığınız telvelere üzüleceksiniz: Kahve telvesiyle güzelleşmenin 8 yolu

kilo verme zayıflama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir