Bakan Muş: Turguality’ kapsamında 308 firma desteklenmekte

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, devlet dayanaklı markalaşma programı olan ‘Turquality’ ile ilgili soru önergesini yanıtladı. Bakan Muş, “Turguality, milletlerarası markalaşma potansiyeli olan şirketlerimizin, üretimlerinden pazarlamalarına, satışlarından satış sonrası hizmetlerine kadar bütün süreçleri kapsayacak formda yönetimsel bilgi birikimi, kurumsallaşma ve gelişimlerini sağlayarak milletlerarası pazarlarda kendi markalarıyla küresel bir oyuncu olabilmeleri ve kelam konusu markalar aracılığıyla olumlu Türk malı imajının oluşturulması ve yerleştirilmesi maksadıyla oluşturulmuş birinci ve tek marka takviye programıdır” dedi.

Markaların, Turquality programı kapsamına alınmasına, ayrıntılı bir inceleme sürecini müteakip karar verildiğine dikkat çeken Bakan Muş, programa dahil olmak isteyen şirketlerin son 3 yıllık ortalama ihracat fiyatının 3 milyon doların üzerinde olması ve şirketin markasına ait yurt dışı marka tescilinin, ‘Madrid Milletlerarası Marka Tescil Protokolü’ne taraf olan ülkelerden en az birinde gerçekleşmiş olması gerektiğini söyledi.

Türk Eserlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve Turquality’nin Desteklenmesi Programı kapsamında, 2020 yılında 17 firmanın marka, 4 firmanın Turquality, 2021 yılında ise 26 firmanın marka, 11 firmanın da Turquality programı kapsamına alındığını açıklayan Bakan Muş, “Halihazırda 184 firma 195 markasıyla Marka Programı, 124 firma 128 markasıyla Turquality Programı çerçevesinde desteklenmekte olup, kelam konusu bildirim kapsamında toplamda 308 firma 323 markası ile desteklenmektedir” dedi.

Hizmet dallarına yönelik uygulanan Turquality Programı kapsamında toplam 63 firmanın yer alığını tabir eden Bakan Muş, “2020 yılında 9 marka, 2021 yılında ise 14 marka Turqualitiy Programı kapsamına alınmıştır. Ayrıyeten, Türk Ticaret Kanunu’na nazaran kurulmuş firmalardan gerekli kriterleri taşıyanlar Turquality Programı takviye kapsamına girebilmektedir. Turquality Programı kapsamında yabancı firmaların üzerine tescilli bulunan yabancı markaların desteklenmesi ve buralara kaynak transferi ise kelam konusu değildir” sözlerini kullandı.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.