Arap Birliği: Fas ile Tunus ortasındaki uyuşmazlık çözüldü

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Kahire’deki Arap Birliği dışişleri bakanları 158. olağan toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Ahmed Ebu Gayt, Tunus ile Fas ortasında yaşanan uyuşmazlığın çözüldüğünü ve Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile Tunuslu mevkidaşı Osman el-Cerendi’nin, Arap Birliği Kurulu toplantısının oturum ortalarında bir buçuk saatlik istişare toplantısı çerçevesinde bir ortaya geldiğini söyledi.

Fas ve Tunus’tan ise bahse ait şimdi resmi bir açıklama yapılmadı.

8. Tokyo Milletlerarası Afrika Kalkınma Konferansı’na (TICAD) katılmak üzere 26 Ağustos’ta başşehir Tunus’a gelen Polisario Cephesi önderi İbrahim Gali’nin Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından karşılanması Fas’ın büyük reaksiyonuna neden olmuştu. İki ülke de karşılıklı olarak büyükelçilerini geri çağırmıştı.

ARAP BİRLİĞİ DORUĞU KASIM’DA CEZAYİR’DE YAPILACAK

Ebu Gayt, “Arap dışişleri bakanlarının salı günü düzenlenen toplantısında, bir sonraki Arap Tepesi’nin 1-2 Kasım’da Cezayir’de düzenlenmesi konusunda mutabık kalındı” dedi.

Ebu Gayt, tepenin tarihinde bir değişikliğin kelam konusu olmadığını belirtti.

Ebu Gayt ayrıyeten, Suriye’nin Arap Birliği’ne yine katılması konusunun “uzun müddettir gündemde” olduğuna işaret ederek, “Şam idaresinin kendisini doruktan dışladığını” söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.