Araç alacaklar dikkat: ‘İkinci el arabadaki yüksek fiyat ortamı bitiyor’

Otomotiv Yöneticileri Derneği (ODD) Lideri Ali Haydar Bozkurt Otomotiv Zirvesi’nde konuştu.

Bozkurt “Bir yandan dünya genelinde artan enflasyon, bir yandan güç ile ilgili kasvetler, sanayi ile ilgili badireler, genel olarak pazarlardaki daralma tasaları, 2023’e girerken yanıt bulunması gereken birden fazla sorunun olduğunu gösteriyor” dedi.

Bozkurt “Üretimde şimdi eski normaller dediğimiz düzeylere dönmüş durumda değiliz. Çip krizi devam ediyor. Lojistik düşünceler devam ediyor. Hammaddenin bulunurluğunda ezalar var. Tüm bunlarla ilgili maliyetlerde önemli artışlar kelam konusu. En son bunun üstüne güç sorunu ve güç fiyatlarındaki artışlar geldi” dedi.

SATIŞ SAYILARINI KREDİYE ERİŞİM VE FİYAT DÜZEYLERİ ETKİLİYOR

Bozkurt kelamlarına şöyle devam etti:

Bugüne kadar satış sayılarını bulunabilirlik belirledi. Birçok modelde 5-6 aya varan bekleme mühletleri mevcuttu. Yılın son çeyreğine yaklaşırken, pazarı yeniden hangi markanın hangi modelinden ne kadar araç bulunabileceği şekillendirecek. Bunun yanında, iki tane temel sebepten dolayı, sıfır arabaya ulaşabilen potansiyel müşteri sayısında bir yavaşlama görülüyor. Yavaşlamanın temel sebebi bugünkü fiyat düzeylerinden sıfır arabaya ulaşabilen müşteri potansiyelinin giderek azalması. İkinci sebep ise, krediye ulaşmakta yaşanan problemler. Şu anda hem kredi faizleri hem de kredi red oranları çok yüksek. Geçtiğimiz yıl 770 binlerde olan pazarın bu yıl 750 binler civarında olmasını bekliyoruz.

Bozkurt 2023 yılına dair yaptığı değerlendirmede ise “Dünyadaki gelişmelere baktığımızda Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiğini görüyoruz. Bir yandan güç maliyetlerinin arttığını görüyoruz. Bunun kesinlikle Döviz bazlı eser fiyatlarına yansıyacağını görüyoruz. Bunlar tedirginlik veren gelişmeler. Euro-TL kuru Türkiye pazarını etkiliyor. Matrah düzenlemesi yapılıp yapılmayacağı çok kıymetli. Şu anda neredeyse bütün araçlar yüzde 80’in üzerinde vergilendiriliyor. Krediye ulaşımla ilgili farklı bir tedbir alınıp alınmayacağı kıymetli. Öte yandan 2023’de seçim olacak. Seçimden evvelki ve sonraki ekonomik ortam da pazar büyüklüğünde belirleyici olacaktır. Bütün resme baktığımızda, bu yılı aratmasın da ona da şükür diyeceğimiz bir formda güya 2023’e girecekmişiz üzere gözüküyor” sözlerini kullandı.

“İKİNCİ EL ARABADA YÜKSEK FİYAT ORTAMI BİTİYOR”

Bozkurt “Son iki yıldır sıfır araç arzındaki düşünceler nedeniyle ikinci araçlar çok fazla prim yaptı. Zira şu anda mobilite bir lüks değil bir gereksinim. İkinci el araç pazarında son bir-bir buçuk yıldır yaşanan alışılmışın dışındaki yüksek fiyat ortamının yavaş yavaş bittiğini gözlemliyoruz.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.