Amerika’dan Ukrayna ordusuna 500 milyon dolarlık yardım

Amerika Birleşik Devletleri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna ortasındaki savaşta giderek değer kazanan roketatarlar ve topçu silahları için mühimmat da dahil olmak üzere Ukrayna askerine 550 milyon dolar bedelinde bir askeri yardımda bulunacak.

Ağır silah mühimmatları da pakete dahil

Ulusal Güvenlik Kurulu sözcüsü John Kirby gazetecilere verdiği demeçte, yeni 550 milyon dolarlık paketin “ HIMARS olarak bilinen yüksek hareket kabiliyetine sahip gelişmiş roket sistemleri için mühimmatın yanı sıra ağır silah mühimmatı da içereceğini” söyledi.

Pentagon’dan yapılan açıklama

Pentagon’dan yapılan açıklamada, yardımın 75.000 adet 155 mm’lik topçu mermisi içerdiği belirtildi.

Açıklamada, ”Değişim gösteren savaş alanının ihtiyaçlarını karşılamak için ABD, Ukrayna’ya kritik alanlarda imkan sağlamak için müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edecek” dedi.

Toplam yardım 8,8 Milyar doları aştı

Pentagon’a nazaran bu, Cumhurbaşkanı Joe Biden’ın vazifeye gelmesinden bu yana Ukrayna’ya yapılan toplam askeri yardımı 8,8milyar doların üzerine çıkarttı.

Washington’dan Kiev’e yapılan evvelki silah yardımlarında karşı topçu radarları, tanksavar füzeleri, Sovyet imali helikopterler, mermiler ve hafif zırhlı araçlar yer almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.