Altılı Masa temsilcileriyle bayan hareketi buluştu

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, Altılı Masa temsilcilerinin katıldığı “Demokrasiyi Bayanlarla Kuracak” başlıklı bir aktiflik düzenledi.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin çevrimiçi düzenlediği buluşmada, CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı Bülent Şahinalp, DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Mustafa Yeneroğlu, Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, DÜZGÜN Parti Genel Lider Yardımcısı Bahadır Fazilet ve Saadet Partisi Genel Lider Yardımcısı Bülent Kaya, bayan sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve gazeteciler bir ortaya geldi.

Altılı Masa temsilcileri, “Türkiye’nin demokrasi inşasında bayanların yeri ne olacak?”, “Kadın siyasetleri ne olacak?”, “Cumhurbaşkanı adayında aranan özellikler neler?”, “Kadınların idarede temsili nasıl eşitlenecek?” üzere sorulara yanıt verdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Lideri Gülseren Onanç, cinsiyet eşitliğinin yalnızca bir bayan hakları sorunu değil bir demokrasi ve gelişmişlik sorunu olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Bu nedenle bayanlar ve erkeklerin bu eşitliği sağlamak tarafında ortak uğraş vermesi gereğine inanıyoruz” dedi.

“ALTILI MASA OLARAK TEMEL BAYAN HAKLARI KONUSUNDA KIYMETLİ PRENSİPLER ORTAYA KOYDUK”

Etkinlikte birinci olarak kelam alan CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP’nin ve altılı masanın toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için hazırladığı siyasetlerini şu sözlerle anlattı:

* “Hazırladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni’nde biz aslında bir hükümet sistemi çalışması yaptık lakin bunun yanında temel hak ve özgürlükler başlığı altında, sivil toplum olsun, toplumsal haklar olsun, bayan hakları olsun somut olarak da değindik ve birtakım prensipler ortaya koyduk, ben bunu çok önemsiyorum.

* Altı genel liderin imzaladığı bu mutabakat metniyle aslında bu unsurlar bizim maksadımız haline geldi. Ayrıyeten 300’ün üzerinde bayan örgütünün görüşlerini alarak bir kanun teklifi hazırladık ve bunu Meclis’e sunduk.

* Siyasi Partiler Kanunu’nda temsil istikametinden yüzde 50 yüzde 50 bir oran öngören çok önemli bir kanun teklifi sunduk ve bunu Türkiye’deki tüm bayan örgütleriyle bir arada yaptık.”

“KADINLARI SİYASİ HAYATA ATILMA KONUSUNDA TEŞVİK ETMEMİZ GEREKİYOR”

Muharrem Erkek’ten sonra kelam alan Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı Bülent Şahinalp ise partilerin bayanların siyasi hayata iştirakini teşvik etmesi gerektiğini vurguladı. Şahinalp şu tabirleri kullandı:

* “Dikkatimizi çeken, herkesin bildiği bir konu bayanların toplumsal hayata iştirakinin düşük olduğu. Bu, iş hayatında da o denli, bürokraside, siyasi hayatta da o denli, parti içi çalışmalarda da o denli. Bu mevzuyu teşvik edici halde konuları kaleme almaya çalıştık.

* Öbür bir kıymetli konu, bayana yönelik şiddetle gayret. Türkiye’de son yıllarda giderek şiddetini artıran bir konu, bunu kaleme almaya çalıştık. Her şeyin başı eğitimden başlıyor hasebiyle kız çocuklarının eğitim hakkı üzerinde durmaya çalıştık.

* Ve en değerlisi de eşit işe eşit fiyat, bayanların iş hayata iştirakini teşvik mevzularına özel bir ilgi göstermeye çalıştık. Bir de bugün şöyle bir zahmetimiz var, bayanlar bilhassa siyasi hayata atılma konusunda bir tereddüt de geçiriyorlar.

* Bence bütün arkadaşlarım birebir problemle karşılaşıyorlar. Dilek edilen düzeyde ilçe örgütleri, vilayet örgütleri ya da genel merkeze iştirakte düşük istek var. Tahminen de bunu teşvik etmemiz gerekiyor.”

“EĞİTİM MÜFREDATIMIZA İNSAN HAKLARI VE KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ DERSİNİ KOYACAĞIZ”

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Mustafa Yeneroğlu ise DEVA Partisi’nin yeni bir parti olmasına karşın mecliste bayan temsilci konusunda en fazla sayıya sahip parti olduğunu belirtti.

Yeneroğlu, şöyle konuştu:

* “Biz, altılı masada bayan meselesini çok ayrıntılı bir halde konuştuk. Bir defa çoğulcu demokratik sistemin olmazsa olmazı bayanın güçlendirilmesiyle başladık metnimizi çalışırken. ‘Tüm karar alma mekanizmalarımızda kadın-erkek eşitliğini sağlamak öncelikli bir devlet siyaseti olmalı’ dedik mutabakat metnimizde.

* Bayana yönelik şiddetle aktif bir halde çaba konusu. Bununla ilgili Türk Ceza Kanunu’nda eksik olan düzenlemelerin gözden geçirilmesi ve cezaların seçenek yaptırımlara çevrilmesi engellenerek infazın derhal uygulanması konusunda düzenlemelerden bahsettik.

* Eğitim siyasetlerini külliyen gözden geçireceğimizi, eğitim müfredatımıza ilkokul 1. sınıftan itibaren insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersini koyacağımızı bilhassa belirttik. Kız çocuklarının eğitim hakkı üzerinde durduk.

* İş hayatında bayanların teminatlı çalışma, eşit iş, eşit fiyat, iş-özel hayat istikrarının kurulmasıyla ilgili yapılması gereken çok önemli ıslahatların olduğunu vurguladık.”

“YEREL SİYASETTEN İTİBAREN BAYANLAR SİYASETİN İÇİNDE YER ALSIN İSTİYORUZ”

Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün ise “Bu masa bayanların hayat hakkının nasıl korunacağı konusunda çok ayrıntılı bir plan oluşturdu. Mahallî siyasetten itibaren bayanlar siyasetin içinde yer alsın istiyoruz ve bunu teşvik ediyoruz. Bu nedenle de bu masanın desteklenmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ BAYAN HAKLARI, CUMHURİYET DEMEKTİR”

Erkek hükümran toplumun değişmesinin tek yolunun eğitim olduğunu vurgulayan ÂLÂ Parti Genel Lider Yardımcısı Bahadır Fazilet ise şu tabirleri kullandı:

* “Türkiye’deki bayan hakları cumhuriyet demektir. Cumhuriyetin kurucu pahaları demektir. Bugün bayanlara saldıranlar, hiç bitmemiştir ve bitmeyecektir. Bayan haklarına, kadın-erkek eşitliğine saldırmak cumhuriyete saldırmaktır.”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN SORUN YARATAN KISIMLARININ DA TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

İstanbul Mukavelesi’nin iptaline ait değerlendirmelerde bulunan Saadet Partisi Genel Lider Yardımcısı Bülent Kaya “Bu kontratın mecliste gereğince iştirakçi bir ortamda tartışılmadığını kabul etmek lazım. Ancak mukavelenin sorun yaratan kısımlarının da tartışılması gerektiğini düşünüyoruz. Mukaveledeki kimi hususların memleketler arası mukavelelerle de çelişen tarafları var, ailenin bir bütün olarak değerlendirilmediğini görüyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.