Akdeniz’de balon balıkları, yiyecek için dalgıçları takip ediyor

Kızıldeniz’den gelerek Akdeniz’e yerleşen ve başta kendi cinsleri olmak üzere balıkları yiyen balon balığı, birebir vakitte keskin dişleri ile ağlara da ziyan veriyor.

Popülasyonu süratle artan bu ziyanlı balık için Tarım ve Orman Bakanlığı, çeşitli projeler geliştirerek balon balığı avcılığını teşvik etti. Avcılığı dönemsel olarak devam eden, çeşitleri 8’i bulan balon balıkları, deniz suyunun ısınmayla birlikte yine kıyılara yaklaştı.

“Koyun sürüsü üzere takip ettiler”

Akdeniz Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ve öğrencileri, yaptıkları dalışta boyutları küçük olduğu için sempatik görünen bir balon balığı çeşidini görüntüledi. Bu tıbbın, tabandaki besinleri paletle havalandıran dalgıçları takip ettiği görüldü.

“Bizi adeta bir koyun sürüsü üzere takip ettiler” diyen Prof. Dr. Gökoğlu ve öğrencileri, balon balığının bu cinsini de ‘Şirinler’ olarak isimlendirdi.

“Karnını okşadığımızda balon üzere şişiyor”

DHA’nın haberine nazaran; bu cinse mavi gözleri ve davranışları nedeniyle bu ismi verdiğini belirten Prof. Dr. Gökoğlu, “Yanımıza geliyor. Elimize alıp, karnını okşadığımızda çabucak balon üzere şişiyor. Lakin ziyan vermiyor. Birkaç sefer parmağımı ısırdı. Ama bu ısırıklar küçük, ziyan vermeyen cinstendi. Daha çok ağzıyla parmağımı yokladı gibi” dedi.

Balon balıklarının hala Akdeniz ve Ege’de popülasyonlarının büyüklüğü nedeniyle sorun olduğunu söz eden Prof. Dr. Gökoğlu, “Popülasyonda azalma yok. Yazın kıyılarda, kışın ise açıklarda sıcak bölgelerde yaşamaya devam ediyorlar” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.