ABD’de iki partili sisteme son: Yeni siyasi parti kuruluyor

Kutuplaşmanın giderek arttığı ABD’de Forward (İleri) ismiyle yeni bir siyasi parti kuruluyor. Eski Cumhuriyetçi ve Demokratların kuracağı yeni parti, iki partili sisteme reaksiyon duyanların dayanağını almayı umuyor.

ABD’li eski Cumhuriyetçi ve Demokrat yetkililer, yeni bir siyasi parti kuracaklarını açıkladı.

Yetkililer, kurulacak partinin ülkede iki partili sistemden şikayetçi olan milyonlarca seçmene hitap etmeyi hedeflediğini belirtti. Yeni parti, son yıllarda ABD’de kutuplaşmanın düzgünce arttığı süreçte çıkmaza girdiği düşünülen iki partili sisteme karşı reaksiyon olarak ortaya çıkan üç politik kümenin bir ortaya gelmesiyle oluşacak.

Parti önderleri geçen yıl Gallup tarafından düzenlenen bir anketi kaynak göstererek Amerikalıların üçte ikisinin üçüncü bir partiye gereksinim olduğuna inandığını söylüyor.

CUMHURİYETÇİ VE DEMOKRAT PARTİ’YE ALTERNATİF OLACAK

“Forward” isimli yeni partinin başlangıçta eski Demokrat lider adayı Andrew Yang ve New Jersey’nin Cumhuriyetçi eski valisi Christine Todd Whitman olmak üzere iki eş lideri olacak. Kurucu üyeler Reuters’a yaptıkları açıklamada, partinin ABD siyasetinde hâkim olan Cumhuriyetçi ve Demokrat Partiler karşısında geçerli bir seçenek haline gelmesini umduklarını söyledi.

Partinin temel kıymetlerinin “büyüyen ekonomiyi tekrar canlandırmak” ve “Amerikalılara seçimlerde daha çok seçenek sunmak, gelecekle ilgili daha fazla kelam hakkı vermek ve hükümete olan inancı artırmak” olduğu belirtildi.

Merkezdeki partinin şimdi spesifik siyasetlere sahip olmadığı belirtilirken, bugün düzenlenecek aktiflikte “Amerika’nın karşı karşıya kaldığı büyük meseleleri nasıl çözeceğiz? Sağ değil, Sol değil. İleri (Forward)” telaffuzuna yer verilecek. Parti başkanları sonbahar periyodunda birçok kentte etkinlikler düzenleyerek partilerini halka tanıtacak ve dayanak bulmaya çalışacak. Partinin 24 Eylül’de Houston’da resmi lansmanının gerçekleşmesi bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.