Zinde Tutan En İyi Kuruyemişler

Doğru beslenmek bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin en ehemmiyetli yollardan biri. Bunun için daha çok sebze, meyve ve bütün hububatlı gıdaların harcandığı, buna mukayeseyle kırmızı etin, işlenmiş et mahsullerinin ve şekerin daha az harcandığı bir beslenme modelini özümsemek gerekmektedir. Ayrıca kapsadıkları antioksidanlar, vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bazı gıdalara da sofrada kumpaslı olarak yer açmak gerekiyor. Gelin bu gıdalara birlikte bakalım:

Ceviz, Fındık, Badem

Yağlı tohumlar, bedene hasarlı hücrelerin yaşamda kalmalarını sağlayan enzimlerin aktivasyonunu yasaklayan “gama tokoferol” isminde bir bileşen kapsıyor. Nutrition and Cancer Mecmuası’nde yayınlanan bir çalışmada; 1 ay süresince her gün ceviz harcayan farelerde, harcamayanlara göre kanserli hücrelerin sihrime oranı yarı yarıya eksildiği görülmüş. Bağışıklık sistemini desteklemek için her gün kesinlikle 2-3 bütün ceviz, 10 adet ham badem ve 10 adet ham fındık harcamaya çalışın.

Yeşil çay

Yeşil çayın sıhhat açısından pek çok bereketi bulunan polifenoller bakımından oldukça zengin olduğunu belirtmek gerekir. Kapsadığı bu antioksidan bileşenler sayesinde hücreleri oksidatif zarara karşı gözeterek bağışıklık sistemini destekliyor. Milli Kanser Enstitüsü tarafından yürütülen ufak bir çalışmada, günde en az 1 fincan yeşil çay içen bayanların çay içmeyenlere göre daha az oranda kanser tanısı aldığı tespit edilmiş. Şayet tansiyon probleminiz yoksa günde 2 fincan yeşil çay içmenizde fayda var”

Zerdeçal

Zerdeçalın etmen maddesi olan curcumin, anti inflamatuar özelliği sayesinde kronik inflamasyon ve kanser gelişimin önlenmesinde ehemmiyetli bir yere sahip. Bu kök baharatı harcarken faalliğinin çoğalması için karabiber ve zeytinyağıyla karıştırarak salata sosu veya kahvaltılık sos olarak harcayabilirsiniz.

Keten tohumu

Keten tohumu, kan tazyikini tertip edilme, kolesterol seviyesini düşürme gibi pek çok açıdan sıhhat için oldukça verimli. Ayrıca keten tohumu antioksidanlardan da oldukça zengin. Yapılan çalışmalar, bağışıklık sistemini desteklemede tesirli olduğunu gösteriyor. Günde 1 çay kaşığı keten tohumunu yulafa veya yoğurda ilave ederek ya da salatalarınıza ilave ederek harcayabilirsiniz.

Zeytinyağı

Yapılan bir çalışmada, zeytinyağında bulunan antiinflamatuar özellikteki fenolik bileşenler ve oleik asitin kanserli hücrelerin gelişmesini bastırdığı belirtilmiş. Beslenmenizde tereyağ veya kuyruk yağı gibi doymuş / trans yağlar yerine, tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olan zeytinyağına ağırlık verin.

Kuru Yaban Mersini

Yaban mersini, böğürtlen, çilek ve frambuaz gibi meyveler, antioksidan özellikleri olan yüksek ölçüde polifenol kapsar. Ayrıca, C vitamini gibi antioksidanlarda da yüksektir. Berry türü meyveler bağışıklık sisteminizi desteklemede ehemmiyetlidir. Günde 1 çay kadehi kadar harcamaya çalışın.

Baharatlar

Baharatlar antioksidan kapasiteleri sayesinde bedeni hasarlı bileşenlere karşı gözetirken; aynı zamanda bağışıklığımızı da kuvvetlendirirler. Özellikle taze karabiber, zencefil, zerdeçal, sumak gibi baharatları günlük beslenmenizde kesinlikle kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir