Sporda Daha Verimli Olmak İçin 5 Strateji

Hemen hemen herkes günlük hayatında daha bereketli olmak ister. Kabul edelim, hepimiz daha az gayret gösterip daha az kaynak kullanarak daha iyi neticeler elde etmek isteriz.

Ancak mevzubahisi sporcular olduğunda, daha yüksek yararlılık, daha az zamanda daha iyi neticeler elde etmek anlamına kazanç. Bu, idmanınızdan en iyi biçimde yararlanmanız ve zekanızı tamamen o anki vazifenize odaklamanız demektir.

Sporda daha bereketli olmak, şahsi, vaziyetsel ve etrafsal etkenler gibi bir hayli değişik etmene bağlıdır. Ama buna karşın daha bereketli olmak için sınayabileceğiniz bir liste hazırlamayı muvaffak olduk.


Sanılanın aksine, daha iyi performans göstermek için özellikle disiplinli veya mesul olmak zorunda değilsiniz. Mesul bir insan olmanın verimli bir özellik olabileceği doğrudur ancak bu, netlikle her şey değildir.

Bağlılık ve motivasyon gibi başka değişkenler üretkenliği çok daha fazla etkileyebilir. Altta daha üretken olmanıza ve faydalılığınızı artırmanıza dayanak edecek bazı kolay ipuçlarını bir araya getirdik.

 1. Kısa, orta ve uzun vadeli maksatlar oluşturun
  Hedef tanımlama, kendiniz için tanımladığınız maksatların, galibiyet kaderinizi had safhaya çıkaracak kadar mantıklı olmasını sağlayan psikolojik bir tekniktir. Bir sporcunun motivasyon seviyesini artırmak için kullanılan ana teknik olduğunu söyleyebiliriz.Motivasyon, bereketlilikle yakından ilişkilidir. Şayet bir sporcu yüksek motivasyona sahipse, daha fazla gayret sarf etmeye ve daha çok çalışmaya istekli olacaktır. Başka Bir Deyişle motivasyonunuz yüksekse, manasal olarak daha üretken olacaksınız.
 1. Misyonlarınızı kolaylaştırın ve daha bereketli olmak için tertip edin
  Bir Hayli sporcu daha bereketli olmakta zorlanır. Bunun sebebi ne yapmaları gerektiğini net bir biçimde görememeleridir. Programlarında çok rakamda değişik misyon ve aktiflik olduğunda, kaybolmaları ve kafalarının karışması gerçekten basittir.Bu meseleyi gidermek için, misyonları ve faallikleri kolaylaştırmak ve alakalı adımlar ve bunları hangi sırayla yapacağınız mevzusunda dikkatlice düşünmek iyi bir fikirdir. Bu, zamanınızı daha iyi tertip etmenize ve misyonları, takip etmesi daha basit olacak biçimde önceliklendirmenize takviyeci olacaktır.Bunun yanında, bu biçimde aktiflikler tertip etmek, bilgi ve maharetlerinizi gözetmenize takviyeci olur. Bir süreç ne kadar kolaysa, o süreçte bildiklerinizi unutma ihtimaliniz de o kadar eksilir.
 1. Dikkatinizi dağıtacak şeyleri yok edin
  Bugünlerde, çevremiz dikkatimizi dağıtacak aygıtlar ve nesnelerle çevrili. Bu da konsantrasyonumuzu kaybetmemize neden olabilir. Daha bereketli olmak için, tüm öğrenişsel kaynaklarınızın o andaki vazifenize odaklanması gerekir. Vazifenizle kaygısız olan bir şeyi görmezden gelmeniz ehemmiyetlidir.Bu noktada, ‘akış’ sınan psikolojik kavramdan bahsetmek verimli olabilir. Bu kavram 1975 senesinde Csíkszentmihályi tarafından geliştirilmiştir ve bir bireyin yürüttüğü faaliyete tamamen dalıp gitmiş olduğu zamanları ifade eder.Bir şahıs, akış halinde olduğunda, çevresinde olup bitenlere dikkat etmez. Zaman kavramını dahi kaybeder. Netice olarak, bu vaziyetteki rastgele bir bireyin çok daha bereketli olması olasıdır.
 1. Dinlenmeyi unutmayın
  Bir Hayli şahıs daha fazla çalışmanın daha iyi neticeler getireceğine inanır. Ancak bu, sarih bir biçimde yanlıştır. Üretken olmak için dinlenmeden saatlerce hiç durmadan çalışmanız gerekmez.Zekâsal kapasitemizin hudutları vardır. Dinlenmek ve zekalarımızın iyileşmesine izin vermek ehemmiyetlidir. Adalelerin ve eklemlerin nasıl egzersiz sonrası dinlenmesi gerekiyorsa aynı biçimde, beynin de zaman zaman dinlenmesi gerekir.Ayrıca, mola vermeden çalışmak hakikatinde tükenmişlik hayata olasılığını artırır. Dinlenmek, bir sporcunun tazelenmiş sezmesine takviyeci olacaktır. Kafası netleşecektir ve idmana karşı daha pozitif bir davranış takınacaktır.
 1. Hangi bilme biçiminin sizin için en iyisi olduğunu bulun
  Bir marifeti bilmenin bir hayli yolu vardır. Bu yolların hepsi herkesin işine yarayacak diye bir koşul yoktur. Bu sebeple, daha bereketli olmanızda en tesirli idman usulünü bulmanız anahtar bir etmen olabilir.

Bazı sporcular laflı yönergeler ile daha iyi çalışırken bazı sporcular da takliti veya gözlem ile bilmeyi seçim ederler. Bilme kapasitemiz çok elastiktir ve yeni maharetleri muhtelif biçimlerde bilebiliriz. Ama size en uygun tekniği bulursanız, bilme süratiniz çok daha süratli olacaktır.

Gerçekten isterseniz daha bereketli olabilirsiniz

Daha bereketli olmak için fazla mesul bir insan olmak zorunda değilsiniz. Yararlılık, daha çok zaman yönetimi ile ilişkilidir. Her bir şahsiyet özelliğine düşen dikkat dağıtıcı rakamı ile de alakalıdır.

Bu ipuçlarının işe yaramasını istiyorsanız, bunları haftada bir uygulamanız yetmez. Kendiniz için yeni alışkanlıklar yaratmalısınız. Bu da bir şeyler yapmanın yeni yollarını bilme ve olağan rutininize yeni şeyler ekleme anlamına kazanç. Neticeler hemen ortaya çıkmayabilir ama er ya da geç büyük bir fark oluştuğunu göreceksiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir