Hastalanmamak için vücut direncini artırmanın 8 yolu

Soğuk hava, sıhhatsiz beslenme, kumpassız uyku, hareketsizlik, sigara ve yoğun stres bağışıklık sistemini etkileyerek bedeni hastalıklara sarih hale getirebiliyor. Kış mevsiminde en çok görülen hastalıkların başında solunum yolları enfeksiyonları geliyor. Beden mukavemetinin başka bir deyişle bağışıklığın eforlu olması yalnızca soğuk algınlığı ve gribe değil, bir hayli kronik hastalığa tutulma tehlikesini de düşürüyor. Memorial Etiler Tıp Merkezi’nden Uz. Dr. Haluk Mumcuoğlu, kış mevsimini hastalıklardan uzak geçirebilmek için beden mukavemetini eforlu yakalamanın yolları hakkında bilgi verdi.

1.Balanslı ve sıhhatli beslenin

Yeterli ve balanslı beslenme enfeksiyonlardan korunmada son derece ehemmiyetlidir. Yalnızca doymak ve enerji lüzumunu karşılamak değil, beden için zorunlu olan protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri sıhhatli bir biçimde almak esas ilke olmalıdır. Günlük öğünlerde kesinlikle süt ve süt mahsulleri, hayvansal proteinler, nebatsal proteinler açısından zengin olan kuru bakliyatlar, kavrulmamış yağlı kuru yemişler, sebze ve meyveler yer almalıdır. Probiyotik kapsayan konut üretimi yoğurt, elma sirkesi ve turşular da bağışıklığı gözeterek kuvvetlendirmektedir. Kış ayları deniz mahsulleri harcamak için en uygun zamanlardır. Hayvansal proteinler içerisinde en sıhhatli alternatifin balıketi olduğu öğrenilmektedir. Olasıysa haftada en az 2 kere deniz mahsulleri harcamaya çalışmak sıhhatli bir beden için çok ehemmiyetlidir.

2.Günde en az 1.5- 2 litre akışkan harcayın

Kışın susama hissi daha azdır, bu nedenle daha az su ve akışkan harcanmaktadır. Yeterli akışkan alınmaması da sık yineleyen enfeksiyonların görülmesine neden olmaktadır. Susama hissi olmasa da günlük 1,5-2 litre ortamında akışkan alınması gerekmektedir. Hastalık büyüdüğü zaman ise ateş ve terlemeye bağlı fark edilmeyen akışkan kayıpları çoğalmaktadır. Günlük akışkan alımı da çoğalan gereksinime paralel olarak artırılmalıdır. Akışkan gereksinimi gazlı meşrubatlar, kahve ve çay gibi meşrubatlardan değil sıhhatli alternatifler olan su, taze bunalmış meyve suları, nebat çayları ve çorbalar ile sağlanmalıdır.

3.Kumpaslı ve nitelikli yatın

Uykusuzluk yaşayan veya uyku bozukluğu olan şahısların bağışıklık sistemleri de negatif etkilenmektedir. Kumpassız ve az uyku bağışıklığı zayıflatarak enfeksiyonlara davetiye çıkarmaktadır. Uyku müddetinin ve uyku kumpasının sağlanması sıhhatli bir bağışıklık sistemi için çok ehemmiyetlidir. Uyku, vücudun ve beynin dinlenme sürecidir. Muhakkak bir zaman ve muhakkak periyotlarla yapılmak zorundadır. Birey iyi ve nitelikli uyku yatabiliyorsa beden dinlenir, daha mukavemetli ve eforlu olur.

4.Sigarayı vazgeçin

Sigara kullanımı solunum yolları enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı olunmasını sağlamakta ve edinilen enfeksiyonun iyileşme sürecini uzatmaktadır. Hem kısa hem de uzun yarıyılda sıhhate için son derece hasarlı olan bu alışkanlıktan bir an evvel kurtulmak için mücadele sarf edilmelidir. Faal enfeksiyonun olduğu yarıyılda iyileşmeyi süratlendirmek ve enfeksiyonun daha karmaşık bir hal almasını yasaklamak için sigara harcamamak çok ehemmiyetlidir. içkinin de uzun süreli ve yoğun kullanımı bağışıklık sistemini oluşturan tüm uzuvlar üzerine negatif tesir yaratmaktadır.

5.Stres yönetimi yapın

İmmün sistemin sıhhatli olarak çalışabilmesi için kronik ve yoğun stresten sakınmak veya en azından asgariye indirgemek çok ehemmiyetlidir. Kronik stres, bedeni bağışıklık sistemini baskı altına alan stres hormonlarına maruz vazgeçmektedir. Bu mevzuda herkesin yapması gerekenler ve yapabilecekleri birbirinden çok değişiktir ancak birey elinden geldiğince stresle baş etme ve idareme ismine taktikler geliştirmelidir. Şayet bu fertsel anlamda muvaffak olunamıyorsa psikiyatrist veya psikologlardan profesyonel dayanak alınmasında fayda vardır.

6.Mevsim koşullarına uygun giyinin

Soğuk havanın ve ani ısı başkalaşımlarının beden korunmasını sağlayan hücrelerin işlevlerini zayıflattığı öğrenilmektedir. Bu surattan sıcak civardan soğuk civara geçerken giysilere dikkat edilmeli, ağız ve boyun olasıysa kapatılmalı, zorunlu olmadıkça soğuk havalarda uzun zaman kalınmamalı ve ani ısı başkalaşımdan sakınılmalıdır.

7.Kalabalık etraflardan kaçının ve el hijyeninize dikkat edin

Kış aylarında kollanan enfeksiyonların bir hayliyi ya öksürük ve hapşırıkla hava yoluyla ya da öpüşme ve tokalaşma gibi temas yoluyla bulaşır. Bu surattan olası olduğunca enfeksiyonu olan bireylerden uzak durmalı ve kalabalık etraflardan sakınmalıyız. Bir öbür ehemmiyetli husus hastalığın şahsa ve başkalarına bulaşmasının önlenmesi açısından el hijyenine dikkat edilmesi ve sık sık ellerin yıkanmasıdır. Salgın yarıyıllarında yakın temaslardan olası olduğunca sakınmak gerekmektedir.

8.Kumpaslı olarak egzersiz yapın

Kumpaslı ve balanslı yapılan egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara tutulma tehlikesini düşürür ve hastalıkların tez atlatılmasını sağlamaktadır. Egzersizin fiziksel kapasiteye tesirinin yanı gizeme bağışıklık sistemi, asap sistemi ve kalp damar sıhhati için de pozitif tesiri bulunmaktadır. Burada en ehemmiyetli kaide hastaların yaşı ve birliktesi eşlik eden hastalıklardır. Egzersiz her hasta için fertselleştirilmelidir ve evvelinde kesinlikle doktor teklifi alınarak egzersiz tasarıyı bu tekliflere uygun biçimde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir